Arşiv

22/29 Mart ve 4Nisan 2013 tarihlerinde Akdeniz KARPAZ Üniversitesinde ders veren öğretim üyelerimiz ile birlikte yükseköğretim kalitesini arttırmak amacı ile Sınıf içi Eğitim Performansını ve Öğrenci Katılımını arttırmak, konulu üç toplantı düzenledik. Bu toplantılarda alanla ilgili mevcut bilgiler, uygulamalarımız ve öğrencilerimizin reaksiyonları konularını değerlendirdik. Toplantılarımıza aralıksız devam edeceğiz.

 

Gücün Önemi.

10 Nisan Çarşamba 2013

Bir işi başarabilmek için, işin gerektirdiği ve sahip olduğu zorlukları yenebilecek bir güce sahip olmak gerekir. Real Madrid gibi bir takıma gol atmak için ;gerekli olan gücü tanımlarsanız, hangi takımların bunu yapabileceğini de tanımlamış olursunuz. Bir işe kalkışırken, ne kadar güçlü olmanız gerektiğini hesaplamadan yola çıkmak, rasyonel, rekabetçi, bilinçli insanların başvuracağı bir yol olamaz. Rasyonel, rekabetçi ve bilinçli insanların en önemli faaliyeti ise sahip olduğu gücü arttırmaktır. İş paydaşlarım ve öğrencilerime önerim, sahada oldukları konulardaki güçlerini arttırmalarıdır. Bunun için sahip olduğunuz bilgi ve beceriyi her geçen gün arttırmalısınız. Her geçen gün çalışma sahanızdaki çevrenizi biraz daha geniş, biraz daha nitelikli hale getirmelisiniz. Her gün maddi ve manevi olanaklarınızı arttırmak için çaba sarf etmelisiniz. Hergün başarılarınıza bir yenisini eklemenin peşinde koşmalısınız. Tutkuyla, sabırla, inançla uğraşmaya ve gelişmeye devam etmelisiniz. Gücünüz arttıkça başarılarınız ve çevreniz de gelişecektir. Yalnız, öyle bir dönüm noktası vardır ki; yoldan çıkıp içinde yaşadığın aile ve toplumdan kopma noktasına gelebilirsiniz. Güç öyle bir şeydir ki, onu siz kazandıysanız ve tekrar kazanmaya hazırsanız, onun sizi yoldan çıkarmasına müsade etmezsiniz. Güç öyle bir şeydir ki, gereğini yerine getirip sorumluluklarınızı doyurmazsanız yalnız ve desteksiz kalırsınız. Güç öyle bir şeydir ki, mutlu olarak tesis ettiğiniz ortamda mutsuz kalırsınız.

Güç öyle bir şeydir ki; güçsüz kalırsanız, dostsuz ve çaresiz kalabilirsiniz. Dost öyle bir şeydir ki; onunla yeniden güç kazanır ve gücünüzü yönetmesini öğrenirsiniz.

Bugün bu yazıyı neden yazdığımı, benin neyin buna ittiğini henüz keşfedemedim.

Sevgi ve Saygılarımla